Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Гетьмани » Сава Кононович

Сава Кононович

Після страти гетьмана Сулими й придушення ко­зацького повстання гетьманом реєстрових козаків було обрано Василя Томиленка. Але невдовзі по­встання спалахнуло знов. Почалися переговори між козаками та урядом, де посередником був шанова­ний обома сторонами київський воєвода Адам Ки­сіль. Та час минав, а ніяких змін не відбувалося, грошей козакам не сплачували. Влітку 1635 року на р. Росаві козаки скликали “вальну” раду. Кисіль на цій раді знов умовив козаків трохи почекати й по­слати до сейму своїх послів. Та це нічого не зміни­ло: польський уряд звинуватив козаків у анархії та впертості.

Народився невід.
Помер жовтень 1637
Чигирин / Боровиця
страчений
Громадянство Польща
Національність москаль або татарин
Проживання Річ Посполита
Діяльність отаман, гетьман
Титул шляхтич
Звання полковник переяславський
старший Війська Запорозького

 

Нова рада скинула Томиленка й гетьманом було обрано переяславського полковника Саву Кононови­ча, що походив з литовської родини Кононовичів- Семеновичів.

Сава Кононович був прихильником поляків. Ко­ронний гетьман Конецьпольсьий казав про Саву, що він чоловік добрий, спокійний та й до того ж — шляхетний лицар.

Запорожці були невдоволені обранням Кононовича, бо не хотіли підкорятися королеві й додержува­тися його політики щодо турків та татар. Ватажок запорожців Павло Бут, відомий також як Гудзан чи Павлюк, рушив із Запорожжя, став кошем коло Крилова та послав до Переяслава, де була резиден­ція Кононовича, загін чигиринського полковника Карпа Скидана. Козаки несподівано вночі увійшли до Переяслава, схопили Кононовича і у кайданах привезли до Крилова, де було зібрано велику раду. На раді Саві Кононовичу було висунуте звинувачен­ня “у злочинстві проти козацтва і рідного краю”. Конецьпольський зажадав, щоб Саву Кононовича було звільнено. Але Павло Бут на це відповів так: “Бог свідком, що якби той наказ... поспів на час, зо­стався би він живий, але тепер не можемо нічого зробити, бо ми вже його скарали: на тих їхніх по­грозах і оббріхуваннях не можна було стримати війська”.

герб Кононовича

Родина Кононовичів належала до старовинного польського гербу “Радван”. Цей герб мав на черво­ному полі золоту хоругву з трьома полями й френдзелями знизу з золотим кавалерським хрестом над нею. У клейноді було три страусиних пір'їни. З кін­ця XVI ст. родина Кононовичів отримала за якісь заслуги власний герб “Кононович”, що був відміною “Радвана”. Цей герб мав на червоному полі щита срібну хоругву з кавалерським хрестом, що вінчав її, але хоругва мала два кінця (поля) замість трьох у “Радвані” (тобто утворювала фігуру на зразок літери П), а під хоругвою було розміщено срібну 6- променеву зірку. У клейноді були три павині пір'їни.

герб Сави Кононовича

 

Насправді, Саву Кононовича було розстріляно за­раз після закінчення ради. Конецьпольський прохав короля суворо покарати козаків, але король не по­годився на енергійні заходи. Так сваволя та бійка за булаву, як це вже не раз було і ще не раз потім бу­де, укотре віддалили час єднання українського наро­ду задля втілення національної мети — створення суверенної держави.

 

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?